Loading...

O nas

Jesteś tutaj : Strona główna / Menu / O nas

 

Teatr Zagłębia jest samorządową instytucją artystyczną. Naszą misją jest dbanie o rozwój kulturalny mieszkańców regionu poprzez tworzenie i prezentację spektakli teatralnych. Każde przedstawienie jest dla nas wyjątkowym spotkaniem z widzami. 

 

 

W 2017 roku świętujemy jubileusz 120-lecia. Teatr w Sosnowcu powstał w 1897 roku i był szóstą stałą sceną na ziemiach polskich (po Warszawie, Krakowie, Lwowie, Lublinie i Kaliszu). Zaplanowano go jako kompleks: Teatr Zimowy, Teatr Letni i Hotel Saski. Sosnowiec prawa miejskie nabył pięć lat później, w 1902 roku.

 

 

Pierwszą premierą zaprezentowaną sosnowieckiej publiczności, podczas uroczystości otwarcia teatru, 6 lutego 1897 roku, była „Zemsta” Aleksandra Fredry ze specjalnie na tę okazję napisanym przez Andrzeja Niemojewskiego „Prologiem”. Pierwszym dyrektorem teatru został Czesław Teofil Janowski, który sprowadził do Sosnowca własny zespół aktorski.

Poznaj szczegółowa historię teatru – zobacz jak rozwijał się przez 120 lat

 

 

Obecnie funkcję dyrektora pełni Zbigniew Leraczyk, związany z Teatrem Zagłębia od 1979 roku.  W ostatnich latach zespół teatru zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach, m. in.: 

Najlepsze przedstawienie 2015 – Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski TVP Kultura / „Koń, kobieta i kanarek”
Laur Konrada – Interpretacje 2014 – Remigiusz Brzyk / „Koń, kobieta i kanarek” 
Złota Maska 2012 – Przedstawienie Roku / „Korzeniec” 

Więcej o naszych nagrodach i udziale w festiwalach