NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

 

20 października / sobota / 10:00-14:00 / Mediateka Zagłębiowska
Ścieżka praktyk: warsztaty aktorskie z Michałem Bałagą - Teatr Reduty 

Jeden z twórców Teatru Reduty Mieczysław Limanowski pisał, że zadaniem aktora grającego w Dziadach jest wzbudzenie w sobie takich samych natchnień, jakich - tworząc - doznawał poeta. Na warsztatach prowadzonych przez Michała Bałagę uczestnicy sprawdzą, czy jest to możliwe i co z paktyki teatralnej tego okresu może być użyteczne dla współczesnego aktora.
Koszt: 10 zł
Zapisy: Biuro Obsługi Widzów: 32 266 11 27 / bow@teatrzaglebia.pl

 

20 października / sobota / 15:00-17:00 / Mediateka Zagłębiowska
Ścieżka teoretyk: spotkanie z Wandą Świątkowską - Teatr Reduty

Założyciele Reduty – Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski – od początku działalności Teatru (1919) przywiązywali wielką wagę do wszechstronnego kształcenia aktorów, treningu aktorskiego i wypracowania nowych metod gry. W powołanym w 1921 roku Instytucie Reduty prowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne dla przyszłych ludzi teatru. Redutę można śmiało nazwać pierwszym polskim laboratorium sztuki aktorskiej, gdyż uczyła ona nie tylko zawodu i technik gry, ale przede wszystkim kształciła etos człowieka teatru i wychowywała w kulcie dla sztuki i procesu twórczego. Do tych praktyk nawiązywały zespoły działające w 2. poł. XX wieku, m.in. Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego czy Teatr Wierszalin (oba przyjęły za godło charakterystyczną „koniczynę” Reduty).

Wydarzenia odbywają się w siedzibie współorganizatora projektu: Mediatece Zagłębiowskiej.

---

CZYM JEST PROJEKT "AKTORSTWO. HISTORIA W PRAKTYCE"?

 

Projekt "Aktorstwo. Historia w praktyce" to cykl warsztatów, spotkań i wydarzeń dla wszystkich zainteresowanych aktorstwem i jego historią, który realizujemy od września do grudnia br. Uczestnicy będą mogli przejść go wybierając spośród trzech ścieżek:

1. Ścieżka praktyk to cykl 8 warsztatów aktorskich inspirowanych najważniejszymi etapami w historii polskiego aktorstwa. Uczestnicy pracując z aktorami, będą mogli sprawdzić jak grali aktorzy w XVIII- i XIX-wiecznym teatrze, co to znaczy być aktorem Tadeusza Kantora, kim jest współczesny aktor-performer.

Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 14 r. ż. Liczba miejsc jest ograniczona - na każdy warsztat będą obowiązywały osobne zapisy. Koszt udziału w jednym warsztacie: 10 zł. 

2. Ścieżka teoretyk to 8 spotkań wokół najważniejszych etapów w historii polskiego aktorstwa. Podczas tych „opowieści teatralnych” badacze otworzą przed widzami świat teatralnej przeszłości pokazując liczne materiały źródłowe i multimedia. Spotkania przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych.

3. Ścieżka badacz to propozycja dla młodzieży. Jej uczestnicy będą tropić tajemnice z przeszłości Teatru Zagłębia, a następnie stworzą teksty o zagłębiowskich aktorach wydane w specjalnej publikacji. Ścieżka zakończy się wydaniem publikacji, na którą złożą sie wszystkie powstałe teksty, spotkaniem promocyjnym wokół niej oraz akcją performatywną Żywe Muzeum Teatru.

---

SPRAWDŹ PEŁNY HARMONOGRAM WARSZTATÓW I SPOTKAŃ
--

Szczegółowe informacje i zapisy: Biuro Obsługi Widzów, tel. 32 266 11 27 / 882-095-085 / 784-634-347 lub mail: bow@teatrzaglebia.pl

--

Współorganizatorem projektu jest Mediateka Zagłębiowska w Sosnowcu. 

 

--

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy medialni: