Pamiętacie film „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”?  Steven Spielberg przełamał  w nim stereotyp obcego, pokazując, że zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy.

W tym sezonie chcielibyśmy powołać się na hasło „bliskie spotkania”, aby wspólnie  z Wami zastanowić się czego i dlaczego się boimy.  Obcy dziś przybiera postać uchodźcy, człowieka o odmiennych poglądach, a lęk przed nieznanym jest kluczowym narzędziem manipulacji społecznościami.

Przełammy to! Spotykajmy się, uczmy, poznawajmy, dzielmy się swoją wiedzą i wrażliwością.  Niech teatr będzie miejscem „bliskich spotkań”, gdzie doświadczymy tego, co nowe/nieznane, bez lęku i uprzedzeń.

 

Nasze bliskie spotkania w sezonie 2017/2018 to:
- Otwarcie sezonu w powstającym przy teatrze ogrodzie społecznym, który tworzymy wspólnie z naszymi sąsiadami.  Zależy nam, żeby był otwartym miejscem spotkań nas wszystkich. 

- Cykl działań edukacyjnych towarzyszących każdej premierze, dzięki którym będziemy mogli sprawniej poruszać się w świecie przedstawień. Edukacja teatralna daje wiedzę i umiejętności, które pozwalają poszerzyć nasz sposób odbioru spektaklu i wykorzystać teatr do lepszego poznania siebie i świata.

- Program edukacyjny skierowany do nauczycieli i do młodzieży, w ramach którego razem będziemy poznawać świat teatru i literatury i zastanawiać się nad najistotniejszymi problemami współczesności. 

- Kontynuacja cyklu „Teatr jest spotkaniem”, podczas którego chcemy z Wami  rozmawiać, spierać się i dyskutować nad kolejnymi pytaniami, które przyniosą ze sobą zaproszeni twórcy.

- Nowi, młodzi i uznani  twórcy, którzy jeszcze nie mieli okazji gościć w Sosnowcu. Wraz z nimi poznamy nowe, niewystawiane dotąd teksty. Razem z Weroniką Szczawińską w „Wojnie światów” zastanowimy się, czy można żyć bez kontaktu z tym, co inne i obce i czy ziemia należy tylko do człowieka? Justyna Sobczyk zaprosi dzieci do pomocy w stworzeniu przedstawienia „Wróg – instrukcja obsługi”. Spektakl będzie próbą odpowiedzi na to, co się dzieje kiedy do bliskiego spotkania nie dochodzi, bo wyobrażamy sobie o drugiej stronie jak najgorsze rzeczy i w swojej głowie stwarzamy sobie  wrogów, których się boimy.  Kolejny spektakl „Duchologia polska” powstanie we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, dzięki czemu poznamy część zespołu tej dolnośląskiej sceny. Reżyser  „Duchologii polskiej” Kuba Skrzywanek zabierze widzów w podróż w czasie do lat 90-tych, kiedy jeszcze wszystko mogło się zdarzyć, a nadzieja mieszała się z niepokojem. Jacy jesteśmy po transformacji i czy demokracja dała nam głos? Sezon zakończymy na jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń artystycznych – Festiwalu Malta w Poznaniu. Jesteśmy koproducentem przedstawienia, które będzie miało premierę na festiwalu - „Mesjaszy” György’ego Spira wyreżyseruje nasza kierowniczka artystyczna Aneta Groszyńska.