W tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji "Dotknij teatru"  organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na dwa wydarzenia. Dla młodzieży i dorosłych przygotowaliśmy pokaz naszego najnowszego spektaklu "Tartuffe" i dyskusję wokół tematów poruszanych w przedstawieniu. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Premier nauczycielskich, ale jest również skierowane do wszystkich, którzy chcą poszerzyć odbiór przedstawienia czy podzielić się własnymi wrażeniami. Dzieci i opiekunów zapraszamy na pokaz "Szewczyka Dratewki" i warsztaty do przedstawienia.

---

31 marca / PREMIERA NAUCZYCIELSKA „TARTUFFE” / REŻ. R. ZIOŁO

W co grają ludzie?
Spotkanie z Państwem będzie okazją do rozmowy o teatralnych inscenizacjach lektur szkolnych, o szansach i zagrożeniach ich wystawiania. Ale też o tym, czy sztuka Moliera jest przykładem teatru-w-teatrze. Czy można Szalbierza (bo tak nazwał dawnego Świętoszka Jerzy Radziwiłowicz w nowym tłumaczeniu sztuki) analizować jako przykład psychologicznej gry opisanej przez Erica Berne'a w klasycznej już pozycji „W co grają ludzie”? Czemu ta gra służy i jak się mają jej uczestnicy? O tym i nie tylko porozmawiamy podczas panelu dyskusyjnego po spektaklu. Z aktorami, twórcami i z Państwem. 

O spektaklu "Tartuffe"

Godzina: 18:00-21:00
Koszt dla nauczycieli: 20 zł/os. Prosimy o rezerwację telefoniczną w Biurze Współpracy z Widzami, tel. 32 266 11 27 (pon-pt 8:00-15:00)

Zaproszeni goście: 
Robert Strzała – nauczyciel-polonista w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej
dr hab. Dorota Fox – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i doktor habilitowany w dziedzinie kulturoznawstwa

Prowadzenie: Tomasz Wojtasik (Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach)

O premierach nauczycielskich
Premiery nauczycielskie są adresowane do nauczycieli, pedagogów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury oraz wszystkich zainteresowanych, którzy tematy poruszane w spektaklach z repertuaru Teatru Zagłębia chcą włączać w ramy prowadzonych przez siebie zajęć. Zapraszamy również tych z Państwa, którzy zastanawiają się jak przygotować dzieci i młodzież do obejrzenia spektaklu – a właściwie to obejrzenie zamienić w aktywne uczestnictwo. Premiery każdorazowo połączone są z panelami dyskusyjnymi oraz prezentacją zeszytów metodycznych, zawierających propozycje scenariuszy lekcji opartych o treści przedstawienia. Tematyka paneli oraz zawartość zeszytów jest tworzona we współpracy z młodzieżą, która już spektakl widziała – po to, aby pomóc Państwu w jak najlepszym wykorzystaniu wizyty w teatrze w Waszych działaniach wychowawczych i dydaktycznych. 

Współorganizatorem premier nauczycielskich są Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.

---

7 kwietnia / POKAZ SPEKTAKLU "SZEWCZYK DRATEWKA" + WARSZTATY

Dlaczego Smoki tak rzadko rozmawiają z ludźmi? Skąd szewczyk Dratewka miał tyle odwagi, by stawić czoła wyzwaniom? I co w wolnym czasie lubi robić Księżniczka?

Teatr Zagłębia zaprasza dzieci wraz z opiekunami/opiekunkami na spektakl "Szewczyk Dratewka" oraz warsztaty związane z tematyką przedstawienia. W swobodnej atmosferze zabawy uczestnicy przełamią pokoleniowe bariery i wspólnie podejmą refleksję nad historią głównego bohatera sztuki Marii Kownackiej. Rodzinna aktywność będzie doskonałym punktem wyjścia do wspólnych, twórczych działań, które kontynuację mogą (a nawet powinny!) mieć także poza murami teatru.

O spektaklu "Szewczyk Dratewka"

Wiek dzieci: 4-7 lat
Godzina: pokaz spektaklu: 11:00-12:00; warsztaty 12:00-13:00
Koszt: 20 zł/os (spektakl) 5 zł/os (warsztaty)
Prowadzenie warsztatów: Agata Kędzia
Zapisy na warsztaty: Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Prosimy o zapisy w Biurze Współpracy z Widzami: tel. 32 266 11 27 (pon-pt 8:00-15:00) / bow@teatrzaglebia.pl
Na warsztat prosimy zabrać zmienne obuwie.