20-21 listopada organizujemy wizytę studyjną programu "Lato w teatrze". Będziemy opowiadać o jego procedurach, a także samej realizacji warsztatów - trudnościach i tym co daje najwięcej satysfakcji. Wizyta przeznaczona jest dla instruktorów, animatorów, pracowników instytucji kultury oraz osób działających w organizacjach pozarządowych. 

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

5 listopada zamknięliśmy nabór uczestników. Jeśli jesteś zainteresowana/-y udziałem napisz do nas: bow@teatrzaglebia.pl - zapiszemy Cię na listę rezerwową. 

Lista uczestników:
1. Kamil Adamus
2. Hubert Michalak
3. Kinga Dębska
4. Weronika Kolbiarz
5. Beata Pielesiak
6. Miłosz Markiewicz

Zapewniamy wyżywienie oraz nocleg na czas wizyty. Koszt dojazdu pokrywa uczestnik/organizacja wysyłająca.

ZOBACZ NASZE TEGOROCZNE LATO W TEATRZE

 

HARMONOGRAM WIZYTY

DZIEŃ PIERWSZY: 20 listopada (wtorek)

Uczestnicy wizyty studyjnej przez jeden dzień będą mogli stać się uczestnikami Lata w teatrze i doświadczyć tego, w jaki sposób pracujemy z dziećmi i młodzieżą. Wezmą udział w warsztatach integracyjnych, reżyserskich oraz improwizacyjno-aktorskich.  W ten sposób w praktyce chcemy dzielić się naszymi doświadczeniami, w jaki sposób uruchamiamy kreatywność uczestników i włączamy działania performatywne w pracę z uczestnikami. Skupimy się też na tym, jak pracujemy nad tematem, który każdorazowo wybieramy jako myśl przewodnią Lata w teatrze. Poprzez wspólne działanie i rozmowy opowiemy o tym, czym dla nas jest – i dlaczego jest ważne – Lato w teatrze.

Plan dnia:
10:00-12:00 Warsztat integracyjny / prowadzenie: Michał Bałaga – aktor Teatru Zagłębia
Jak w praktyce przełamać pierwsze lody – otworzyć uczestników na działanie i na siebie nawzajem?  Prowadzący zaproponuje szereg ćwiczeń integracyjnych, które każdy instruktor zajęć grupowych będzie mógł łatwo wykorzystać w swojej pracy. Opowie też o procesie grupowym,  swoich sposobach na to, by uczestnicy czuli się w grupie bezpiecznie, znali cel, do którego zmierzają i swoje zadania. Warsztat odbędzie się w przestrzeni, której pracowaliśmy w tym roku – w Miejskim Klubie Maczki.
13:00-14:30 Warsztat reżyserski / prowadzenie: Iwona Woźniak – pedagog teatru, dyrektor Teatru Zagłębia
Lato w teatrze kończy się pokazem finałowym. Jak nad nim pracować, nie skupiając całej energii na efekcie końcowym i żmudnym próbowaniu scen?  Jak wykorzystać potencjał grupy i narzędzia performatywne i powoływać sytuacje , które mogą zostać włączone w finał? Prowadząca na przykładzie pięciu edycji Lata w teatrze, które realizowała, opowie o różnych możliwościach przygotowania pokazu finałowego.
14:45-16:00 Przerwa obiadowa
16:00-17:30 Warsztat improwizacyjno-aktorski / prowadzenie: Agnieszka Bałaga-Okońska – aktorka Teatru Zagłębia
Warsztat czerpiący z potencjału grupy i uczestników warsztatów. Jak pracować metodą improwizacji, otwierania uczestników na rozmowę, działania, eksperymentu i poszukiwania we własnym ciele, emocjach, przeżyciach i intelekcie? Podczas warsztatów opartych na temacie tegorocznej edycji uczestnicy będą pracować z ciałem, słowem, dźwiękiem i przestrzenią. 

DZIEŃ DRUGI: 21 listopada (środa)

Drugiego dnia wizyty chcemy podzielić się z uczestnikami  naszymi doświadczeniami dotyczącymi przygotowania wniosku do Lata w teatrze oraz sytuacjami, które sprawiają nam trudność podczas realizacji projektu. Chcemy opowiedzieć o  pracy z grupą uczestników, o współpracy między prowadzącymi, budowaniu zespołu. Wspólnie poszukamy też rozwiązań potencjalnie trudnych sytuacji.  

Plan dnia:
10:00-11:30 Projektowanie warsztatów i przygotowywanie wniosku w ramach Lata w teatrze / prowadzenie: Ewa Koralewska, Alicja Siwik – koordynatorki Lata w teatrze
Warsztat poświęcony przygotowaniu wniosku oraz niezbędnym formalnościom będzie zwartą pigułką wiedzy – będzie przedstawiał najważniejsze zagadnienia tworzenia projektu, zgłoszenia warsztatów do kuratorium oświaty oraz ważniejszych formalności, które należy spełnić podczas Lata w teatrze.  Część warsztatu będzie poświęcona naszym doświadczeniom w nawiązywaniu partnerstwa i współpracy w ramach modułu Lato w teatrze+. W spotkaniu weźmie udział przedstawicielka Instytutu Teatralnego, organizatora programu.
11:30-11:45 Przerwa kawowa
11:45-13:45 Damy radę!:  Rekrutacja / Trudne sytuacje w grupie uczestników i w grupie prowadzących / realizatorzy Lwt: Ewa Koralewska, Alicja Siwik, Michał Bałaga, Agnieszka Bałaga-Okońska
Spotkanie w formie rozmowy o trudnościach, jakie spotykamy podczas realizacji projektu. Jakie doświadczenia sprawiły nam trudność w pracy z grupą uczestników? Ponieważ Lato w teatrze zakłada pracę zespołową kilku instruktorów, opowiemy o tym, czego nauczyliśmy się budując każdorazowo zespół prowadzących. Jakie problemy napotkaliśmy podczas rekrutacji uczestników?  
14:00-15:00 Wspólny obiad i zakończenie wizyty
 

KONTAKT:

Ewa Koralewska 882-095-085 
Alicja Siwik: 784-634-347

Tak było podczas zeszłorocznej wizyty studyjnej / fot. Maciej Stobierski: