Tym pytaniem otwieramy nowy sezon teatralny, w którym chcemy zapytać, co słychać u Was, naszych widzów? 

Co słychać w Sosnowcu, w 2018 roku? 
Co, ale też dlaczego, słychać w Polsce w XXI wieku? 
Co w Europie, co w świecie?

Idzie za tym ciekawość i gotowość słuchania. Nie chcemy, by nasze „co słychać?” było tylko wypowiadanym z braku lepszego pomysłu sposobem na zagajenie rozmowy. Będziemy szczęśliwi, jeśli uda nam się usłyszeć coś więcej niż standardowe „wszystko ok” albo „stara bida”. 

Nie mamy gotowych recept, na to, jak dobrze rozmawiać i szukać porozumienia, ale wierzymy w otwarte pytania, które zapraszają do tego, by dzielić się swoimi myślami i uczuciami, budują społeczną wrażliwość i przypominają o tym, że w różnorodności tkwi siła. 

Takie pytanie przyniosą ze sobą zaproszeni twórcy. W październiku Jakub Skrzywanek w „Duchologii polskiej” zabierze nas w podróż do wczesnych lat 90., gdzie jeszcze wszystko wydawało się możliwe, stawiając pytanie, czym w ogóle był i co oznacza dla nas dziś szalony okres transformacyjny. Aneta Groszyńska w „Mesjaszach” naszej premierze listopada, poszuka odpowiedzi na pytanie, czy romantyzm w Polsce na pewno się skończył i do czego tak naprawdę jesteśmy zdolni, jeśli nasz wieszcz narodowy, jak się okazuje, był zdolny prawie do wszystkiego. Dyrektor artystyczny Teatru Zagłębia Jacek Jabrzyk w spektaklu sylwestrowym - utrzymanym w konwencji muzycznego horror show - przyjrzy się naszym lękom, poddając je terapii czarnego humoru.

To, co wiemy na pewno o dobrej rozmowie, to to, że nie powinna przemilczać niewygodnych tematów. Do ich przepracowania zaprosimy Jolantę Janiczak i Wiktora Rubina – najbardziej gorący duet teatralny ostatnich lat, laureatów Paszportu Polityki w kategorii „Teatr” oraz znanego dobrze sosnowieckiej publiczności zdobywcę wielu prestiżowych nagród teatralnych Remigiusza Brzyka, reżysera „Korzeńca”, „Konia, kobiety i kanarka” i „Siódemki”. Premiery ich spektakli zaplanowane są na luty i kwiecień 2019 r.

A ponieważ teatr jest dla nas miejscem poznawania i wspólnego doświadczania świata, naszym artystycznym wydarzeniom na każdym kroku będą towarzyszyły działania z zakresu pedagogiki teatru. To obszar, w którym możemy się spotkać i rozmawiać: widz staje się uczestnikiem i partnerem, który praktycznie wchodzi w przestrzeń teatru. Wierzymy, że tylko tak możemy się lepiej poznać, wspólnie eksperymentować i dowiedzieć się, co tak naprawdę u nas słychać. Dlatego proponujemy w nowym sezonie cykl wydarzeń i warsztatów wokół każdej z premier, program klas  partnerskich i warsztatów dla nauczycieli, działania w przestrzeni miejskiej oraz projekty pozwalające na wspólne działanie różnych osób. 

To tyle u nas - będzie się działo w nowym sezonie! 
A co słychać u Was?

Dyrektor naczelna Iwona Woźniak 
Dyrektor artystyczny Jacek Jabrzyk
oraz zespół Teatru Zagłębia