15 grudnia / sobota / godz. 15:00 / Zagłębiowska Mediateka
Pokaz finałowy z udziałem aktorów Teatru Zagłębia i uczestników projektu

15 grudnia od godz. 15:00 wszystkich widzów zapraszamy na żywą lekcję historii teatru XX wieku oraz spotkanie dotyczące publikacji o aktorach Teatru Zagłębia. Wydarzenie odbędzie się w Mediatece Zagłębiowskiej i jest realizowane w ramach projektu „Aktorstwo. Historia w praktyce”.

Czy teatr się starzeje, a techniki aktorskie zmieniają? 
Czy gdyby Helena Modrzejewska urodziła się dzisiaj, zrobiłaby wielką hollywoodzką karierę? 

Aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu po raz pierwszy tak otwarcie opowiedzą o swojej pracy, ale też o modach i ich przemijaniu. Do udziału zaprosiliśmy aktorów, dla których Teatr Zagłębia to ich długoletnia historia oraz tych, którzy niedawno zaczęli  tutaj swoją karierą. W wydarzeniu podsumowującym projekt „Aktorstwo. Historia w praktyce” spotkają się z amatorami, uczestnikami warsztatów i wykładów, które od września odbywały się w ramach projektu, i stworzą wspólnie nowoczesne widowisko edukacyjne.  Będzie to wydarzenie na styku teatru, muzeum i happeningu.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na niecodzienną podróż, do której biletem będzie…  poduszka. 

Po pokazie, ok. godz. 17:00, zapraszamy na spotkanie dotyczące publikacji poświęconej aktorom Teatru Zagłębia. Autorami tekstów są uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater w Sosnowcu pod opieką pedagogiczną Ewy Sokołowskiej.  

W pokazie występują: aktorzy Teatru Zagłębia: Maria Bieńkowska, Ewa Kopczyńska, Kamil Bochniak, Zbigniew Leraczyk oraz Łukasz Stawarczyk, a także uczestnicy warsztatów i wykładów w ramach projektu „Aktorstwo. Historia w praktyce”.
Reżyseria pokazu : Łukasz Zaleski
Prowadzenie spotkania wokół publikacji o aktorach Teatru Zagłębia: Paweł Ptak
Miejsce: Mediateka Zagłębiowska – Miejska Biblioteka Zagłębiowska, ul. Kościelna 11 w Sosnowcu
Wstęp wolny.

---

CZYM JEST PROJEKT "AKTORSTWO. HISTORIA W PRAKTYCE"?

 

Projekt "Aktorstwo. Historia w praktyce" to cykl warsztatów, spotkań i wydarzeń dla wszystkich zainteresowanych aktorstwem i jego historią, który realizujemy od września do grudnia br. Uczestnicy będą mogli przejść go wybierając spośród trzech ścieżek:

1. Ścieżka praktyk to cykl 8 warsztatów aktorskich inspirowanych najważniejszymi etapami w historii polskiego aktorstwa. Uczestnicy pracując z aktorami, będą mogli sprawdzić jak grali aktorzy w XVIII- i XIX-wiecznym teatrze, co to znaczy być aktorem Tadeusza Kantora, kim jest współczesny aktor-performer.

Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 14 r. ż. Liczba miejsc jest ograniczona - na każdy warsztat będą obowiązywały osobne zapisy. Koszt udziału w jednym warsztacie: 10 zł. 

2. Ścieżka teoretyk to 8 spotkań wokół najważniejszych etapów w historii polskiego aktorstwa. Podczas tych „opowieści teatralnych” badacze otworzą przed widzami świat teatralnej przeszłości pokazując liczne materiały źródłowe i multimedia. Spotkania przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wiekowych.

3. Ścieżka badacz to propozycja dla młodzieży. Jej uczestnicy będą tropić tajemnice z przeszłości Teatru Zagłębia, a następnie stworzą teksty o zagłębiowskich aktorach wydane w specjalnej publikacji. Ścieżka zakończy się wydaniem publikacji, na którą złożą sie wszystkie powstałe teksty, spotkaniem promocyjnym wokół niej oraz akcją performatywną Żywe Muzeum Teatru.

--

Szczegółowe informacje i zapisy: Biuro Obsługi Widzów, tel. 32 266 11 27 

--

Współorganizatorem projektu jest Mediateka Zagłębiowska w Sosnowcu. 

 

--

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy medialni: