Loading...

Premiery nauczycielskie

Jesteś tutaj : Strona główna / Premiery nauczycielskie

 

Premiery Nauczycielskie są adresowane do nauczycieli, pedagogów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury oraz wszystkich zainteresowanych, którzy tematy poruszane w spektaklach z repertuaru Teatru Zagłębia chcą włączać w ramy prowadzonych przez siebie zajęć. Zapraszamy również tych z Państwa, którzy zastanawiają się jak przygotować dzieci i młodzież do obejrzenia spektaklu – a właściwie to obejrzenie zamienić w aktywne uczestnictwo. Premiery każdorazowo połączone są z panelami dyskusyjnymi oraz prezentacją zeszytów metodycznych, zawierających propozycje scenariuszy lekcji opartych o treści przedstawienia. Tematyka paneli oraz zawartość zeszytów jest tworzona we współpracy z młodzieżą, która już spektakl widziała – po to, aby pomóc Państwu w jak najlepszym wykorzystaniu wizyty w teatrze w Waszych działaniach wychowawczych i dydaktycznych.

---

31 marca, godz. 18:00 - Tartuffe, reż. R. Zioło

W co grają ludzie?
Zapraszamy na premierę nauczycielską spektaklu "Tartuffe" Moliera w reżyserii Rudolfa Zioły.

Spotkanie z Państwem będzie okazją do rozmowy o teatralnych inscenizacjach lektur szkolnych, o szansach i zagrożeniach ich wystawiania. Ale też o tym, czy sztuka Moliera jest przykładem teatru-w-teatrze. Czy można Szalbierza (bo tak nazwał dawnego Świętoszka Jerzy Radziwiłowicz w nowym tłumaczeniu sztuki) analizować jako przykład psychologicznej gry opisanej przez Erica Berne'a w klasycznej już pozycji "W co grają ludzie"?. Czemu ta gra służy i jak się mają jej uczestnicy. O tym i nie tylko porozmawiamy podczas panelu dyskusyjnego po spektaklu. Z aktorami, twórcami i z Państwem. 

Zaproszeni goście: 
Robert Strzała – nauczyciel-polonista w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej
dr hab. Dorota Fox – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i doktor habilitowany w dziedzinie kulturoznawstwa

---

Współorganizatorem premier nauczycielskich są Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.