Loading...

Cesarz

Jesteś tutaj : Strona główna / Cesarz

zdjęcie_Cesarz

Opis spektaklu

12.10.2017 

- wprowadzenie do spektaklu 18:30

- warsztaty po spektaklu dla zorganizowanej grupy (kontakt: 32 266 11 27 w godz. 8-15)

 

Ryszard Kapuściński - „Cesarz”
Aneta Głuch-Klucznik - reżyseria
Tomasz Man - adaptacja 
Marianna Lisiecka - scenografia i kostiumy 
Marek Otwinowski - muzyka 
Maćko Prusak - choreografia
Robert Baliński - reżyseria świateł

- Wszyscy ludzie otaczający cesarza są właśnie tacy: na kolanach i z nożem – mówi Y.M., jeden z poddanych etiopskiego władcy Hajle Sellasje w rozmowie z Ryszardem Kapuścińskim.
Opowiadają też inni: jego urzędnicy, służba, ludzie pałacu. O służalczości, strachu, konkurowaniu o względy, uległości i lizusostwie, które przez lata budowały absolutną władzę cesarza. O wspinaniu się po szczeblach władzy, coraz wyżej i wyżej.
- Na szczytach nigdy nie jest ciepło. Wieją lodowate wichry, każdy stoi skulony i musi pilnować się, żeby sąsiad nie strącił go w przepaść. – kończy Y.M.

„Cesarz” to jedna z najbardziej znanych książek Ryszarda Kapuścińskiego – wybitnego reportażysty, nazywanego też cesarzem reportażu. Uniwersalna opowieść o władzy, najlepsza książka roku wg „Sunday Times”, światowy bestseller, wielokrotnie wystawiany na teatralnych scenach, w Teatrze Zagłębia po 15 latach od ostatniej inscenizacji.

Reżyserka Aneta Głuch Klucznik o „Cesarzu” Kapuścińskiego:
„Cesarz” jest moim zdaniem w dużo większym stopniu formą refleksji o istocie władzy niż opisem konkretnej sytuacji w Etiopii. Opisywane wydarzenia w istocie niczym nie różnią się od tego, co można zaobserwować w innych państwach. Dla mnie jest to książka nie o Cesarzu, a o ludziach Dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętności pokazania mechanizmów i zależności między „tymi wyżej” a „tymi niżej” w hierarchii. (…) Dla mnie ta opowieść to smutna baśń (?) o nas samych. 

Recenzje

Obsada:

Agnieszka Bałaga-Okońska
Agnieszka Bieńkowska
Maria Bieńkowska
Ryszarda Celińska
Beata Deutschman
Michał Bałaga
Przemysław Kania
Krzysztof Korzeniowski
Tomasz Muszyński
Łukasz Stawarczyk

Grzegorz Dzwonek: inspicjent
Agnieszka Dzwonek: suflerka

                  

 

Szczegóły :

  • Premiera : 05 Listopad 2016

  • Czas trwania : 75 min, bez przerwy

  • Wiek :

  • Uwagi : 12.10.2017 / 18:30 wprowadzenie do spektaklu

Udostępnij :