Loading...

Duchologia polska

Jesteś tutaj : Strona główna / Duchologia polska

Opis spektaklu

Jakub Skrzywanek - reżyseria
Paweł Soszyński - tekst i dramaturgia
Inspirowane stroną internetową i książką Olgi Drendy
Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek - scenografia i kostiumy
Piotr Nykowski - reżyseria światła
Kamil Tuszyński - muzyka
Oskar Malinowski - ruch sceniczny
Anna Mansfeld - konsultacje wokalne

Spektakl jest koprodukowany z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu [TDW].

Premiera w Wałbrzychu: 21 września 2018
Premiera w Sosnowcu: 5 października 2018

Termin DUCHOLOGIA pochodzi od francuskiego słowa hantologie. Pojęcie po raz pierwszy zastosował francuski filozof Jacques Derrida. Według niego teraźniejszość istnieje tylko w odniesieniu do przeszłości, a ludzkość po końcu historii powróci do estetyk, form i mediów obecnie postrzeganych jako przestarzałe. Na świecie „duchologia” funkcjonuje od dawna, sprawdza się w badaniu retromanii, powrotu do starych mediów – aparatów fotograficznych, adapterów, estetyki komputerowej z epoki Atari czy Game Boyów. Jednak w Polsce „duchologia” na dobre związała się z nazwiskiem Olgi Drendy – autorki strony internetowej zbierającej ciekawostki z przełomu transformacyjnego. Zwieńczeniem kariery pojęcia była książka Drendy DUCHOLOGIA POLSKA opisująca przedmioty, wnętrza, widoki i fonosferę późnego PRL-u i wczesnego dzikiego kapitalizmu w Polsce.

Z tej książki pożyczyliśmy tytuł i czas.

W teatralnej DUCHOLOGII POLSKIEJ szukamy bohaterów transformacji. Pierwszych celebrytów, obiektów aspiracji i marzeń. Kaszpirowski, Alexis Colby czy Człowiek z czarną teczką nawiązujący do Stana Tymińskiego – to oni symbolizują kapitalistyczny postpeerelowski haj. W naszym przedstawieniu bohaterowie zerwani ze smyczy realnego socjalizmu, skoczą w świat magii i zjawisk paranormalnych. Uzdrowiciele, duchy, starzy bogowie zjawią się ramię w ramię z górnikami, biznesmenami, gwiazdami oper mydlanych. Będziemy bawić się telewizyjnymi i teatralnymi formami oraz narracjami, które mają powołać nowy, wspanialszy świat.

Nowy świat potrzebuje jednak pierwszego rytuału i mitu. Czy bohaterowie podołają temu wyzwaniu? Ambicje mają ogromne. Przecież wszystko nagle stało się możliwe. Można być, kim się chce, jechać, gdzie oczy poniosą. Można wreszcie mówić, co się żywnie podoba. Z dnia na dzień w telewizji przybywa kanałów, otwierają się gazety opowiadające niesłychane historie, czasem upragniony Zachód wlewa się w nową codzienność w fantastycznym kształcie. Polska staje się miejscem cudów, kolory nabierają intensywności, łączą się w jaskrawe patchworki – podobnie jak idee, teorie, hipotezy. Toniemy w informacjach, do których dotąd nie mieliśmy dostępu. Zaciera się granica między nauką a fantastyką. Wszystko jest jednocześnie. To świat naszych bohaterów.

Jednak spod jarmarcznej pstrokacizny przebija też mrok każdego początku. Na początku była przecież ciemność. Strach i zwątpienie. Zerwanie ze starym porządkiem to szansa dla małych egoizmów, a wolność niepostrzeżenie skończyć się może megalomanią i przemocą. Wtedy nowy świat może przekształcić się w koszmar. Czy nie doświadczamy tego we współczesnej Polsce?

I czy transformacja kiedykolwiek się skończyła? A może to słowo-zaklęcie, jak „adin, dwa, tri” telewizyjnego uzdrowiciela Kaszpirowskiego? Znajdujemy się w trakcie sylwestrowej nocy kończącej lata 90. Zegar wybija północ. I co dalej? Za co wzniesiemy toast?

Trzeba bardzo uważać, bo najwięcej płaczu przynoszą zazwyczaj spełnione życzenia.

Recenzje

---

Obsada:

Natasza Aleksandrowitch – Alexis
Agnieszka Bałaga-Okońska – Matka Natura
Angelika Cegielska – Aktorka/Matka (gościnnie Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Irena Sierakowska – Zagubiona Duszyczka (gościnnie Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Irena Wójcik – Kaszpirowski (gościnnie Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Kamil Bochniak – Syn/Górnik
Michał Kosela – Człowiek z czarną teczką (gościnnie Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Piotr Mokrzycki – Duch Dziejów (gościnnie Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu)
Tomasz Muszyński – Górnik/Indianin/Małpa

Inspicjentka – Katarzyna Giżyńska
Suflerka – Ewa Żurawiecka

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Dominik Gac, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski, Jacek Sieradzki, Sandra Szwarc i Zuzanna Berendt.

Szczegóły :

  • Premiera : 05 Październik 2018

  • Czas trwania : 120 minut

  • Wiek : -

  • Uwagi : -

Udostępnij :