Loading...

Mesjasze

Jesteś tutaj : Strona główna / Mesjasze

Opis spektaklu

Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)

z inspiracji powieścią Györgiego Spiró
Aneta Groszyńska - reżyseria
Jan Czapliński, Marcin Kącki - dramaturgia
Tomasz Walesiak - scenografia i kostiumy
Jerzy Rogiewicz - muzyka
Adam Zapała - światło i video
Natalia Dinges - choreografia

Koprodukcja Teatru Zagłębia i Malta Festival Poznań

Premiera: 16 czerwca 2018 r. na Malta Festival Poznań / jesień 2018 w Teatrze Zagłębia

---

W połowie XIX wieku, po klęsce powstania listopadowego, towiańczycy zawiązują Koło Sprawy Bożej - dziwną, religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków. Obok Towiańskiego, jej członkami są m.in. Mickiewicz i Słowacki - czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polska inteligencja na emigracji. Bezsilni wobec dziejącej się na ich oczach historii, przekuwają frustrację bezpaństwowców w religijną filozofię. Wierzą w wyjątkową, wyznaczoną przez Boga rolę narodu polskiego. Chcą zmian w Kościele. Odrzucają konieczność działań zbrojnych. Za podstawową zasadę przyjmują chrześcijańskie przykazanie o miłości bliźniego.

Ten intrygujący - szalony, ekscentryczny - epizod z życia polskiej emigracji we Francji opowiada nam w monumentalnej powieści pt. „Mesjasze” Gyrogi Spiro, Węgier. Dlaczego warto dziś do niej wracać w teatrze? Po pierwsze, żeby przyjrzeć się sposobom dziedziczenia spuścizny po romantyzmie i wszelkich jego ideowych szaleństwach - echa narodowego mesjanizmu słychać dziś często, a narodowe zaangażowanie zbacza na coraz mroczniejsze ścieżki. Po drugie, żeby zobaczyć, co o polskim romantyzmie ma nam do opowiedzenia ktoś z zewnątrz. I po trzecie, żeby pójść w ślady towiańczyków i spróbować ponownie uruchomić tę zrodzoną z rozczarowania fantazję - o innym, lepszym państwie.

---

Obsada:
Agnieszka Bieńkowska
Sara Celler – Jezierska (gościnnie)
Małgorzata Saniak
Michał Bałaga
Aleksander Blitek
Krzysztof Korzeniowski
Rafał Kosowski (gościnnie)

Szczegóły :

  • Premiera : 16 Czerwiec 2018

  • Czas trwania :

  • Wiek :

  • Uwagi :

Udostępnij :