Loading...

Mesjasze

Jesteś tutaj : Strona główna / Mesjasze

Opis spektaklu

Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)

z inspiracji powieścią Györgiego Spiró
Aneta Groszyńska - reżyseria
Jan Czapliński, Marcin Kącki - autorzy tekstu
Tomasz Walesiak - scenografia i kostiumy
Jerzy Rogiewicz - muzyka
Adam Zapała - światło i video
Natalia Dinges - choreografia

Koprodukcja z Malta Festival Poznań
Premiera: 16 czerwca 2018 r. na Malta Festival Poznań / 16 listopada 2018 w Teatrze Zagłębia

---

Twórcy o spektaklu:

Możemy z romantyzmu nie pamiętać nic, ale nostalgia za wolnością i potrzeba odwetu, którą romantyzm wyrażał nadal tkwi w nas głęboko, a wybija na balkonie biało-czerwoną flagę, gdy grają „nasi”, albo gdy krzyczymy „Polska dla Polaków”, gdy syryjskie rodziny proszą o schronienie przed wojną. Być może spuścizną romantyzmu był daremny opór powstańczy, szaleńcze szarże z szablami na czołgi, skok przez płot w dobie „Solidarności”, a może i próba lądowania we mgle?

"Mesjasze" to opowieść budowana na zapomnianej historii Koła Towiańczyków, kiedy to po klęsce powstania listopadowego do Paryża wyemigrowała polska inteligencja. To właśnie wtedy w Paryżu, w połowie XIX wieku,  Mickiewicz i Słowacki spotkali Andrzeja Towiańskiego. Dla jednych to filozof, który szukał dla polski wyzwolenia na dworach Watykanu i Izraela, dla innych wariat, który omamił wieszcza. To wciąż jedna z najbardziej tajemniczych postaci polskiej emigracji epoki rozbiorów. Pojawia się w Paryżu z rodziną, bełkotliwie wykłada swoją filozofię wolności i polskiego mesjanizmu, ledwo umie pisać, namawia polskich wieszczów do nieskrępowanego seksu, a gdy wpada na pomysł nawrócenia Papieża, zostaje wyrzucony poza granice cywilizowanej Europy.

Mickiewicz w Paryżu, w tamtych czasach, to nie spiżowy pomnik w dostojnej pozie mędrca, ale głodujący wyrzutek pozbawiony pracy i perspektyw, który ogarnięty szeleńczymi wizjami Towiańskiego łykałby dzisiaj garściami pigułki antydepresyjne. Ten końcowy epizod jego życia, jeśli spróbujemy wydobyć z pamięci zachwyty naszych polonistów, wyda się dla wielu szokujący.

Dramat „Mesjasze” to oparty na literaturze współczesnej, analizach naukowych i przeżyciach samych  autorów podróż na wariackiej karuzeli, w której nie ma się czego złapać, bileterzy uciekli, a silnik tej machiny rozpędza się w szaleńczej misji poszukiwania wolności. Ostrzegamy! Jedni z tej karuzeli spadną, innych wbije w fotel, nikogo nie pozostawi w senności.

Pędząca historia Mickiewicza przedstawiona w spektaklu ma słabe hamulce, a na końcu twardą ścianę z pytaniem: do czego jesteśmy zdolni, jeśli nasz wieszcz, idol i pomnik narodowy zdolny był prawie do wszystkiego?

---

W połowie XIX wieku, po klęsce powstania listopadowego, towiańczycy zawiązują Koło Sprawy Bożej - dziwną, religijno-narodową sektę mesjanistów i heretyków. Obok Towiańskiego, jej członkami są m.in. Mickiewicz i Słowacki - czołowi twórcy polskiego romantyzmu, polska inteligencja na emigracji. Bezsilni wobec dziejącej się na ich oczach historii, przekuwają frustrację bezpaństwowców w religijną filozofię. Wierzą w wyjątkową, wyznaczoną przez Boga rolę narodu polskiego. Chcą zmian w Kościele. Odrzucają konieczność działań zbrojnych. Za podstawową zasadę przyjmują chrześcijańskie przykazanie o miłości bliźniego.

Ten intrygujący - szalony, ekscentryczny - epizod z życia polskiej emigracji we Francji opowiada nam w monumentalnej powieści pt. „Mesjasze” Gyrogi Spiro, Węgier. Dlaczego warto dziś do niej wracać w teatrze? Po pierwsze, żeby przyjrzeć się sposobom dziedziczenia spuścizny po romantyzmie i wszelkich jego ideowych szaleństwach - echa narodowego mesjanizmu słychać dziś często, a narodowe zaangażowanie zbacza na coraz mroczniejsze ścieżki. Po drugie, żeby zobaczyć, co o polskim romantyzmie ma nam do opowiedzenia ktoś z zewnątrz. I po trzecie, żeby pójść w ślady towiańczyków i spróbować ponownie uruchomić tę zrodzoną z rozczarowania fantazję - o innym, lepszym państwie.

---

Przeczytaj tekst prof. Ryszarda Koziołka "Wiara, że przyszłość może być dobra"

---

Recenzje

---

Pobierz zeszyt metodyczny do spektaklu "Mesjasze" (propozycje zajęć z uczniami)

---

Obsada:
Agnieszka Bieńkowska
Sara Celler – Jezierska (gościnnie)/ Agnieszka Bałaga - Okońska
Małgorzata Saniak - Grabowska
Michał Bałaga
Aleksander Blitek
Krzysztof Korzeniowski
Rafał Kosowski (gościnnie)/ Łukasz Stawarczyk

Partnerem produkcji jest Miasto Sosnowiec.

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Szczegóły :

  • Premiera : 16 Listopad 2018

  • Czas trwania : 80 min, bez przerwy

  • Wiek :

  • Uwagi : Koprodukcja Teatru Zagłębia i Malta Festival Poznań

Najbliższe spektakle :

  • 19/10/2019 18:00

    20/10/2019 18:00

Udostępnij :