Loading...

Opera: Dydona i Eneasz

Jesteś tutaj : Strona główna / Opera: Dydona i Eneasz

Opis spektaklu

W poniedziałek 27 maja o godz. 19:00 zapraszamy na operę "Dydona i Eneasz". Bilety w cenie 30 / 20 zł (parter / balkon) można już rezerwować w Biurze Współpracy z Widzami: tel. 32 266 11 27 / rezerwacje@teatrzaglebia.pl 

„Dydona i Eneasz” to barokowa opera Henry’ego Purcella, odwołująca się do antycznego mitu o greckiej uciekinierce Dydonie, która dotarła do wybrzeży Afryki, gdzie założyła Kartaginę, i Eneaszu – dowódcy, który z oddziałem żołnierzy uciekł spod Troi po przegranej bitwie. Opera Purcella porusza zarówno kwestie społeczne, jak i polityczne – para tytułowych bohaterów to uciekinierzy z Europy, którzy szukają azylu przed nieprzychylnym losem. Jest to również historia miłosna – między bohaterami powstaje intymna relacja. Dydona musi jednak wybrać między kochankiem i swoimi uczuciami a interesem państwa, którego jest królową. Opowieść stworzona przez librecistę Nahuma Tate’a została osadzona w mitologicznym, baśniowym świecie, w którym postaci nadprzyrodzone, wiedźmy, starają się nie dopuścić do związku Dydony z Eneaszem, a co za tym idzie – do pojednania Greków z Trojańczykami, bo to mogłoby zagrozić lokalnej ludności.

We współczesnej wersji opery na antyczną historię nakłada się teraźniejszość, a losy Dydony i Eneasza są prezentowane z perspektywy ostatnich wydarzeń w Europie: kryzysu migracyjnego i niechęci wobec osób szukających bezpieczeństwa na starym kontynencie. Choć dzisiaj zmienił się kierunek migracji, istota wędrówki do pozbawionego zagrożeń, lepszego do życia miejsca pozostała ta sama. Inaczej niż u Purcella, Dydona i Eneasz są migrantami z Afryki. Akcja toczy się w Europie w obozie dla uchodźców. Wiedźmy to przywódcy europejskich mocarstw, którzy nie chcą dopuścić do wzrostu liczebności i siły, a więc i znaczenia uchodźców na naszym kontynencie. Porządek metaforyczny splata się w spektaklu z planem realistycznym, a mitologia przenika się z historią. Spod barokowego kostiumu wyzierają najbardziej bolesne doświadczenia ludzkości.

Reżyseria: Jacek Jabrzyk
Scenografia i kostiumy: Dominika Żłobińska
Choreografia: Natalia Dinges
Światła/video: Przemysław Mól

Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Szczegóły :

  • Premiera :

  • Czas trwania :

  • Wiek :

  • Uwagi :

Najbliższe spektakle :

Udostępnij :